Obniżony podatek VAT dla branży beauty już od 01.04!
Dobre wieści dla sektora beauty oraz klientów! Pod koniec stycznia premier ogłosił realizację rozporządzenia, zgodnie z którym od 1 kwietnia 2024 roku stawka VAT dla branży beauty zostanie obniżona z 23% do 8%. Decyzja ta ma na celu poprawę konkurencyjności sektora oraz wsparcie prawie 100 tysięcy pracowników związanych z branżą kosmetyczną.
W celu rozwiania wątpliwości dotyczących zgodności z prawem europejskim, Ministerstwo Finansów przywołało przykład Irlandii, jako jedynego kraju w UE, który stosuje obniżoną stawkę VAT na usługi kosmetyczne, zapewniono też, że zakres preferencji w Polsce nie będzie szerszy niż ten w Irlandii, co ma na celu uniknięcie ewentualnych sporów z Komisją Europejską. W Polsce, niższa stawka VAT będzie obowiązywać dla zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej, takich jak manicure, pedicure czy stylizacja brwi.
Dla sprecyzowania podano konkretne usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU:
– 02.13.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure
– ex 96.02.14.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu
– 02.19.0 Pozostałe usługi kosmetyczne
Ministerstwo Finansów wyjaśniło: ,,W ten sposób zarówno usługi fryzjerskie, jak i usługi kosmetyczne, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 96.02.1, będą traktowane tak samo pod względem wysokości opodatkowania VAT”.
Resort finansów podał również przykłady usług, które nie podlegają rozporządzeniu i dla których nadal będzie obowiązywać stawka 23% VAT:
– zabiegi z kategorii inwazyjnych (np. wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej) oraz
– wszystkie inne zabiegi, które zostaną uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej.
W związku z powyższymi zmianami, konieczne będzie dostosowanie kas rejestrujących, aby kontynuować prowadzenie sprzedaży. Nowe przepisy mają na celu poprawę sytuacji finansowej najmniejszych firm oraz zachęcenie tych, którzy działają w szarej strefie, do ujawnienia się. Ponadto, biorąc pod uwagę, że w branży beauty dominują kobiety zarówno jako usługodawcy, jak i pracownicy, ułatwienia wprowadzone w prowadzeniu tego rodzaju działalności mogą przyczynić się do zwiększenia ich aktywności zawodowej.