Profesjonalne podejście do utrzymania higieny w gabinecie fryzjerskim jest kluczowym czynnikiem eliminującym zagrożenia związane z zakażeniami. Świadomy zagrożeń fryzjer, dbający o higienę środowiska pracy jest gwarantem sukcesu walki z zakażeniami. Filarem utrzymania właściwego stanu sanitarnego w gabinecie zaraz po ogólnym utrzymaniu porządku jest dezynfekcja i sterylizacja.
Cały proces zachowania reżimu sanitarnego w gabinecie fryzjerskim zaczyna się od świadomości zagrożenia oraz zapoznania się z obowiązującymi wymogami sanitarnymi narzuconymi przez sanepid. Wymogi organów państwowych odpowiedzialnych za sprawowanie kontroli nad salonami fryzjerskimi zalecają dezynfekcję między innymi narzędzi wielokrotnego użytku, które naruszają ciągłość tkanek ludzkich. Do niedawna (do początku 2012 roku) obowiązywało rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia obligujące między innymi zakłady fryzjerskie do określonych zachowań. Opisane były tam szczegółowe wymogi sanitarne, jakim podlegają zakłady fryzjerskie w tym zasady dotyczące dezynfekcji. Dodatkowo w niniejszym rozporządzeniu zawarte były sposoby działania, które miały na celu zapobieganie zakażeniom i chorobom zakaźnym. Obecnie to rozporządzenie nie obowiązuje. Istnieje projekt nowej wersji tego rozporządzenia, który w bardziej rygorystyczny sposób podchodzi do dezynfekcji oraz został uzupełniony o zagadnienia z zakresu sterylizacji w tych zakładach. Można by uznać, iż obecnie te organy nie mają podstawy do kontroli. Nic bardziej mylnego. Organy kontrolujące salony fryzjerskie, jako podstawę prawną do kontroli traktują nową ustawę o chorobach zakaźnych i zakażeniach oraz ustawę o kosmetykach, o substancjach i preparatach chemicznych. Mimo, że wyżej omawiany projekt rozporządzenia jeszcze nie obowiązuje, wiele jednostek sanitarnych działa i kontroluje w oparciu o ten projekt. W związku z tym zakładom fryzjerskim szczerze zaleca się stosowanie to zasad zawartych w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie.
Nawet najlepszy fryzjer czy stylista nie jest w stanie rozpoznać osoby zakażonej. Zachowaniem pożądanym wśród pracowników jest traktowanie każdego klienta, jako potencjalnie zakażonego i zachowanie wobec niego wszelkich zasad higieny. Dezynfekcja najbliższego otoczenia jest elementem niezbędnym, który pozwoli uchronić klienta i pracownika.
Dezynfekować należy powierzchnie i narzędzia używane w gabinecie oraz ręce personelu. Przed dezynfekcją każda powierzchnia i każde narzędzie powinno zostać oczyszczone i wysuszone. Niezbędnym podczas procesu dezynfekcji jest wyposażenie salonu fryzjerskiego w odpowiednie środki dezynfekcyjne. Środki te powinny być przede wszystkim dopuszczone do obrotu, powinny posiadać niezbędne dokumenty oraz atesty (o ile takie są wymagane). Podczas zakupu środków dezynfekcyjnych należy zwrócić ponadto uwagę na datę ich przydatności. Obecnie na rynku znajduje się wiele firm, które oferują takie środki, jedne są lepsze inne gorsze. Przy zakupie należy się kierować spektrum bójczym, jakie oferuje dany środek i czasem jego działania. Najlepiej wybierać środki o szerokim spektrum, wyeliminują one więcej potencjalnych zagrożeń.
Ręce są „obiektem”, który jest uznawany za najpotężniejsze źródło przenoszenia wszelkich zakażeń. Wymogi sanitarne zalecają dezynfekcję rąk przed i po każdym kliencie oraz w razie potrzeby, kiedy pracownik uważa, że mógł mieć kontakt z potencjalnym źródłem zakażenia. Środkiem polecanym do dezynfekcji rąk jest Velodes Soft. Jest on dostępny w postaci poręcznego sprayu. By proces dezynfekcji rąk przebiegał prawidłowo należy stosować się do zalecanych technik. Techniki te dostępne są u producentów.
Następne w kolejności dezynfekcji podlegają narzędzia takie, które mogą doprowadzić do skaleczeń. Do takich narzędzi należą wszystkie nożyczki oraz brzytwy. Je należy dezynfekować preparatami przeznaczonymi do dezynfekcji narzędzi. Polecanym środkiem, jaki można tu zastosować jest Viruton Extra w postaci koncentratu, z którego przyrządzamy roztwór roboczy i zanurzamy w nim na 15 minutę narzędzia. Po minucie płuczemy narzędzia pod bieżąca wodą i przekazujemy do sterylizacji (wg rozporządzenia Ministra Zdrowia). Alternatywą dla skoncentrowanych płynów są proszki oraz pianki. Prawidłowe stosowanie produktów Velodes Soft, Velox Top AF oraz Viruton Extra pomaga zmniejszyć ryzyko zakażeń w salonie fryzjerskim. Uchronią one zarówno pracowników jak i klientów.
By preparat dezynfekcyjny zadziałał prawidłowo należy restrykcyjne przestrzegać zasad stosowania preparatu, jakie podaje producent zazwyczaj na opakowaniu. Kluczem do sukcesu jest też przechowywanie preparatów w oryginalnych opakowaniach. W przypadku robienia roztworu roboczego pojemnik z tym roztworem powinien być szczelnie zamykany, dokładnie opisany: co to za produkt, data sporządzenia roztworu, stężenie, imię i nazwisko osoby, która sporządziła roztwór. Podczas sporządzania roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego oraz podczas przeprowadzania dezynfekcji osoba wykonująca tą czynność powinna być ubrana w odzież ochronną i rękawice ochronne. Ciekawostką, jaka została ujęta w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych jest fakt, iż osobą uprawnioną do wykonywania procedury dezynfekcji jest osoba posiadająca wykształcenie, co najmniej średnie i została odpowiednio przeszkolona w zakresie obsługi i zasad działania urządzeń oraz środków wykorzystywanych podczas pracy w tych obiektach.
Dzisiejszy klient jest bardzo dobrze wyedukowany i wie, czego może oczekiwać od odwiedzonego zakładu fryzjerskiego. Liczy się nie tylko pierwsze wrażenie, ale i drobne szczegóły. Gdy klient zobaczy, że jego fryzjer dezynfekuje ręce, używa sprayów dezynfekujących chętniej do niego powróci. Czystość budzi zaufanie wśród klientów. A jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo pracowników, w konsekwencji prowadzące do wzrostu satysfakcji z pracy. Prowadzenie procesu dezynfekcji w salonie fryzjerskim staje się coraz bardziej „modne”.