Mikrofibra to specjalny, powstały przy użyciu nowoczesnych technologii typ mikrowłókna składający się z mieszanki bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych (nylon). Wykorzystywana jest do produkcji tkanin w przemyśle tekstylnym. Kształt, wielkość i kombinacja włókien są dobierane tak, aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość i chłonność. Ściereczki oraz nakładki do mopów wykonane z mikrofibry to nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania wykorzystywane w profesjonalnym sprzątaniu. Są one nie tylko bardzo wytrzymałe i skuteczne, ale także ekonomiczne, gdyż można je z powodzeniem stosować do sprzątania bez użycia chemicznych środków czyszczących. Ściereczki z mikrofibry to zatem także ukłon w stronę ekologicznych i przyjaznych środowisku metod sprzątania.
Wykazują także znacznie większą odporność na pranie (nawet do 500 cykli prania) i ścieranie w porównaniu wiskozą czy bawełną. Gwarantuje to dłuższą żywotność ściereczek. Pierwszą i podstawową zaletą mikrowłókien jest ich średnica: są one 10 razy cieńsze niż jedwab, do 30 razy cieńsze od bawełny, 40 razy cieńsze od wełny i aż 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Sprawia to, iż faktyczna powierzchnia wykonanej z nich tkaniny, na przykład ściereczki do odkurzania, jest 40 razy większa niż przy tradycyjnym produkcie wykonanym z włókna bawełnianego. Ponadto wykorzystanie ściereczek z mikrofibry daje nam trzy podstawowe efekty pozwalające na zwiększenie efektywności sprzątania:
- Mikroskopijnej wielkości włókienka bardzo dokładnie przylegają do czyszczonych powierzchni, co sprawia, że kontakt z powierzchnią jest jeszcze większy niż w przypadku innych materiałów tkanych. Efekt ten możemy odczuć w momencie czyszczenia powierzchni wilgotną ściereczką z mikrofibry – aby spowodować przemieszczenie ściereczki z mikrofibry po gładkiej powierzchni, musimy użyć wyraźnie większej siły niż w przypadku ścierki bawełnianej.
- Specjalna struktura tkaniny powoduje wychwytywanie oraz wiązanie cząsteczek kurzu i zabrudzeń. W efekcie zabrudzenia są bardzo dokładnie zbierane nie tylko z samej wierzchniej warstwy, ale również z mikroporów i szczelin czyszczonej powierzchni, a następnie zatrzymywane na ściereczce (efekt kapilarny). Sprawia to, że powierzchnia nie ulega ponownemu zabrudzeniu przez raz już zebrane nieczystości. Stosując mikrofibrę, oszczędzamy środki myjące; dzięki efektowi kapilarnemu roztwór myjący z rozpuszczonym brudem wchłaniany jest nawet z najmniejszych szczelin powierzchni. Zatem przy tej samej ilości detergentu sprzątanie jest bardziej skuteczne.
- Wilgotna ściereczka z mikrofibry pozostawia na czyszczonej powierzchni znikomą ilość wody w postaci miniaturowych kropelek, niemal niewidocznych gołym okiem.
Przy tradycyjnych metodach sprzątania ściereczkami bawełnianymi na powierzchni pozostawiana jest warstwa roztworu myjącego, która sprzyja wzrostowi bakterii, natomiast przy sprzątaniu ściereczką z mikrofibry nasączoną detergentem na powierzchni nie pozostaje wystarczająca ilość wilgoci, by stworzyć warunki dogodne do namnażania się mikroorganizmów. Testy przeprowadzane na powierzchniach czyszczonych dwoma metodami wykazały, że sprzątanie ścierką bawełnianą eliminuje do około 30% flory bakteryjnej, natomiast przy ścierce z mikrofibry jest to aż 99%. Dzieje się tak również dlatego, że tradycyjne ścierki powodują raczej przemieszczanie kurzu i zanieczyszczeń z miejsca na miejsce niż ich eliminację, podczas gdy mikrofibra pochłania je i zatrzymuje w swojej strukturze aż do momentu jej oczyszczenia. Obecnie uważa się, że wyroby z mikrofibry to produkty bezkonkurencyjne wśród akcesoriów do sprzątania o pokrewnym przeznaczeniu. Na rynku akcesoriów sprzątających nie ma żadnego alternatywnego rozwiązania, które posiadałoby wszystkie niewątpliwe zalety mikrowłókna. Dlatego też ocenia się, że najbliższa przyszłość należeć będzie do tego tworzywa, które już zdążyło zrewolucjonizować techniki profesjonalnego sprzątania, czyniąc je łatwiejszym, bardziej skutecznym, oszczędnym i ekologicznym.